Jedną z najczęstszych postaci zaburzeń oddychania podczas snu jest Obturacyjny Bezdech Podczas Snu (OBPS), który najczęściej dotyczy otyłych mężczyzn w średnim wieku, głośno i nieregularnie chrapiących. Obserwowane przez rodzinę bezdechy mogą trwać nawet do dwóch minut, taka przerwa w oddychaniu kończy się głośnym gwałtownym chrapnięciem, związanym z krótkim, zwykle niepamiętanym przez chorego obudzeniem. Takich przerw w oddychaniu nierzadko rejestruje się 50-60 na godzinę. Częste bezdechy, częste i nierzadko głębokie niedotlenienia, wzrost aktywności współczulnej organizmu prowadzą do rozwoju chorób układu sercowo naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, udary mózgu), z kolei częste wybudzenia prowadzą do powstania zjawiska, które nazywa się defragmentacją snu, a to z kolei prowadzi do nadmiernej senności dziennej oraz wzrostu ryzyka wypadków komunikacyjnych.
Diagnostyka zaburzeń oddychania polega na podłączeniu w nocy, zwykle w domu pacjenta, specjalnego wielokanałowego rejestratora, który pozwala uzyskać zapis parametrów oddechowych, a w bardziej rozbudowanych urządzeniach również badania struktury snu - polisomnografia.
Uznanymi metodami leczenia OBPS są:
stosowanie aparatów wytwarzających dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP). Poniżej przedstawiono przykładowe maski i aparaty
leczenie otyłości
leczenie laryngologiczne (operacje podniebienia i migdałków, korekta nosa)
aparaty stomatologiczne wysuwające żuchwę (tzw. MAD)